Kesidy Plavý vítr


KRÁSA A VÝKON VE JMÉNU

KESIDY PLAVÝ VÍTR


Chovatel: Faiglová Michaela
Majitel: Rudolf Baudyš

Narozena: 22. 9. 2002
Bonitační kód: 5/3a/I1/AA – 1. třída chovnosti
Otec: Condor v. Iselparadies
Matka: Hetty Plavý vítr
Zkoušky: RH-E, ZZZ, VZ1, VZ2, RH-TA, ZZP1, ZZP2, ZLP1, ZOP, ZZP-N, ZPJ
Výstavy: VN1, výborná vždy v pořádí, CAJC, JuniorChampion ČR, CAC, res.CAC, CACIB, res. CACIB, 2x Slovenský klubový vítěz, Champion ČR, SR, splněny podmínky na titul INTERCHAMPION
Závody: Zbraslav ZZP2 – 7. místo
Vranné ZZP2 – 2. místo
Memoriál p. Staňka – 4. místo
Pohár prezidenta ZBK ZZP3 – 9. místo
Memoriál O. Dvorka ZZP3 – 15. místo
Potomci: Anzi-Bady, Argyll, Aticuss, Arjessy, Achita, Alvia, Awe, Attari Wart, Arwen

Fotogalerie
Pane Baudyši, předem mi dovolte vám velice pogratulovat i poděkovat za skvělou reprezentaci, kterou plemeni spolu s Kesidy děláte. Stále nám dokazujete, že HOVAWART má na to být výborným pracovním psem. Dovolte mi prosím položit vám pár otázek pro naše čtenáře.

1) Dle jakých pravidel jste se řídil při výběru štěňátka – KESIDY a mohl byste zároveň i doporučit našim čtenářům, zájemcům o záchranářský výcvik, jaké štěňátko si vybrat, co by mělo splňovat??

Výběr štěněte není jednoduchý a chce to trochu toho kynologického štěstíčka. Já jsem si vybíral z chovatelské stanice Plavý vítr, kde jsem vzhledem k jejich předchozím odchovům očekával u štěňátek vyrovnané a přátelské povahy. Měl jsem možnost vybírat ze dvou a volba padla právě na Kesidy, která se vůči nám chovala velice suverénně a nebojácně. Byla velmi samostatná, temperamentní a projevovala velký zájem o cokoli.


2)  V kynologické veřejnosti se vedou často diskuze, kdy začít s intenzivním tréninkem, v jakém věku a jak mají být dlouhé výcvikové „hodiny“. Můžete nám sdělit vaše zkušenosti? Co se vám ve výcviku nejvíce osvědčilo a naopak, o čem jste se přesvědčil, že není ta nejlepší metoda?

S intenzivním tréninkem jsem začal až po roce, kdy jsme měli v ruce Kesidy RTG dysplazie. Záchranářský výcvik je plný překážek a nerovného terénu, tudíž není moc vhodné zatěžovat tímto namáhavým výcvikem štěně již od začátku. Samozřejmě, že je ale potřeba štěně zvykat na nejrůznější prostředí. Do jednoho roku jsme si tedy s Kesidy vlastně jen hráli, budovali motivaci a zvykali ji na nejrůznější sutinové terény.  Cvičíme vždy velice krátce, převládá hra nad vlastním cvikem. Štěně se musí na výcvik doslova těšit. Správně provedené cviky zbytečně neopakujeme, abychom psovi nevzali chuť do práce.

3) V čem si myslíte, že je Kesidina nejsilnější stránka a naopak, co vás stálo největší úsilí dotáhnout do konce?

Nejsilnější stránka Kesinky je dobrý nos a velký zájem o pachové práce. Nejvíce práce nám naopak dala přesnost provádění cviků při poslušnosti.


4) Víme, že Kesidy už měla i svůj první vrh, letos potomkům bude v zimě 1 rok. Jak zapůsobila tato skutečnost na Kesidy samotnou, projevilo se to nějak při návratu do pravidelného tréninku?

Návrat do pravidelného výcviku se neobešel bez drobných problémů. Měla velkou chuť do práce, ale chyběla jí přesnost. A tak jsme se museli vrátit s výcvikem o krok zpět.


5) Kesidy je prvním hovawartem v ČR se zkouškou ZPJ (Zkouška pohotovostní jednotky), co tato zkouška znamená a k čemu vás opravňuje, můžete to prosím přiblížit našim čtenářům?

Zkouška ZPJ je postavena svými podmínkami jako vrchol záchranářského výcviku a svým uspořádáním musí v maximální míře imitovat skutečné praktické nastavení prováděné ve dvou různých terénech. Z těchto důvodů není psovodovi při prvním průchodu znám počet hledaných subjektů. Úspěšně složená ZPJ je základním předpokladem absolventa k zařazení do pohotovostní jednotky svazu.


6) Co znamená pohotovostní jednotka?

Pohotovostní jednotka je výběr nejlepších psů a psovodů z celé republiky, kteří jsou v případě nouze nasazováni do skutečných akcí.


7) Čeho si nejvíce na Kesidy a práci s ní ceníte?

Nejvíce si cením její přátelské, vyrovnané a bezkonfliktní povahy. Dále pak také její velké chuti do práce.


Velmi vám děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho dalších pracovních i chovatelských úspěchů!!


Team HOVAWART-PRO-SPORT